18 marca 2013

Smażona kiełbaska z cebulą



Kiełbaski


 Składniki:

- 2 laski kiełbasy
- 1 cebula
- sól, pieprz

To jadamy kiedy nie mamy pomysłu na cokolwiek innego. Jest to bardzo "tania, szybka i prosta" kolacja.

Zakupy: 

2 laski kiełbasy (koszt w zależności od tego jaką kiełbasę bedziecie preferować) ale przybliżony koszt to
 ok. 6 zł, cebula koszt ok. 1 zł.

Przygotowanie: 
Cebulę kroję w piórka i z odrobiną soli smażę na naprawdę malutkiej ilości oleju. Kielbaskę przecinam na kilka odcinków i każdy z nich kroję na pół a następnie każdy z osobna nacinam od zewnętrznej strony i kładę na patelnię na cebulę. Smażę aż kiełbasa się dość mocno zarumieni.

Podsumowanie:

Więc podsumowując koszt całej  potrawy  ok. 7 zł.

Jajecznica




Jajecznica


 Składniki:

- 6 jajek
- laska kiełbasy
- 1 cebula
- masło
- sól, pieprz


Na śniadanie bardzo dobra i syta portawa. Dzieci ją lubią a i my też chętnie ją jadamy.

Zakupy: 

Jajka 10 szt. koszt ok. 4,29 zł, laska kiełbasy zależy kto co lubi ale my kupujemy wędzona zazwyczaj koszt ok. 2,50 zł - 3,50 zł, cebula koszt ok. 0,50 zł.

Przygotowanie: 
Na maśle z odrobiną soli podsmażam pokrojoną w kostkę cebulę, gdy cebula sie zeszkli dodaję pokrojoną w kostkę kiełbaskę. Na sam koniec dodaję rozkłócone jajka i gotowe.


Podsumowanie:

Więc podsumowując koszt ok. 6 zł.

Pomidorki


Pomidorki


 Składniki:

- pomidor 1 szt.
- cebula 1 szt.
- śmietana
- sól, pieprz

Czasami robię sobie taką sałatkę ot tak jako dodatek do jakiejś potrawy lub jako sałatkę do obiadu, chociaż mam w domu dwóch antypomidorowych panów.

Zakupy: 

Pomidor koszt ok. 1 zł, cebula koszt ok. 0,40 zł, śmietana koszt ok. 1,29 zł za kubek nam trzeba 1 łyżkę, sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie: 
Pomidora myję i kroję w talarki, cebulę obieram i kroję w piórka dodaję łyżkę śmietany, sól i pieprz do smaku.


Podsumowanie:

Więc podsumowując koszt ok. 2 zł.

15 marca 2013

Penne z łososiem



Penne ze szpinakiem i łososiem w sosie śmietanowym


 Składniki:

- opakowanie makaronu penne
- opakowanie mrożonego szpinaku
- kilka ząbków czosnku
- filet z łososia surowy
- masło
- śmietana
- sól, pieprz

Tą potrawę odkryłam w tym roku gdy zostałam zabrana na dzień kobiet na obiad. Po pierwszym kęsie po prostu się rozpłynęłam. Niebo w gębie, brak słów, żeby opisać ten smak. Postanowiłam więc powtórzyć to jak najszybciej w domu. Rewelacja to mało powiedziane. Przypomnę jednak, że jestem fanem włoskiej kuchni ponad wszystko ten kucharz tu w polsce jest po prostu boski tak dobrego włoskiego dania w polsce jeszcze nigdy i nigdzie nie jadłam.

Zakupy: 

opakowanie makaronu penne koszt ok. 2,50 zł, opakowanie mrożonego szpinaku koszt ok. 3 zł, łosoś za 250 gram koszt ok. 7 zł.

Przygotowanie: 

Szpinak daję na patelnię i na bardzo małym ogniu go podgrzewam aby się rozmroził dodaję troszkę oliwy z oliwek. Żeby szpinak dobrze smakował trzeba go dobrze doprawić czosnkiem i solą. Na drugiej patelni rozpuszczam masło i smażę na nim pokrojonego w kostki łososia ale delikatnie mieszając. Gdy łosoś nabierze koloru dolewam odrobinę wody aby go sparzyć i do niego również dodaję czosnku soli i pieprzu. Z łososiem trzeba jednak troszkę uważać gdyż jest on bardzo delikatny i jeśli go przegotujemy to poprosty nam się rozwali. W garnku gotuję makaron tak, żeby był al dente. Gdy szpinak już się rozmrozi i będzie doprawiony dodaję na patelnię 1- 2 łyżki śmietany. Mieszam wszystko razem i gotowe.



Podsumowanie:

Więc podsumowując drugie danie koszt całej  potrawy z przyprawami wynosi ok. 14 zł.

Frytki z posypką



Frytki z posypką

 Składniki:

- 1 paczka frytek ( ja kupuję w Biedronce 2 kg )
- 1 puszka groszku zielonego
- 1 puszka kukurydzy
-  pieczarki
- 2 piersi z kurczaka
- kostka sera żółtego
- sól
- ketchup, majonez
- tłuszcz do smażenia

To jest danie, które przypomina mi najlepsze lata mojego szkolnego licealnego życia. Chodziłyśmy często z koleżankami do pewnego lokalu właśnie na tą potrawę. Postanowiłam więc zrobić ja moim dzieciakom w domu.     
Są zachwycone kiedy się dowiadują, że to właśnie będą jadły. Nie robię tego często ponieważ nie jest to jakoś mega zdrowe ale czasami na smaka trzeba zjeść i coś takiego.

Zakupy: 

Paczka mrożonych frytek prostych 2 kg koszt ok.8 zł. Puszka groszku koszt ok. 1,30 zł, puszka kukurydzy koszt ok. 2 zł, pieczarki koszt ok. 4 zł, 2 piersi z kurczaka koszt ok. 6 zł w zależności od wagi,  kostka sera żółtego koszt ok. 4 zł za 250 gram.

Przygotowanie: 

Frytki oczywiście smażę na głębokim oleju aż będą rumiane. Groszek i kukurydzę odcedzam na sitku, pieczarki podsmażam na maśle z odrobiną soli, z kurczakiem robię dokładnie tak samo i najpierw kroję go w mniejszą kostkę. Gdy frytki będą gotowe wsypuję je do miski, solę i kładę na talerz na to sypię pieczarki, groszek, kukurydzę i ścieram na wierzch żółty ser. Wkładam na ok 1,5 minuty do mikrofalówki aby ser się rozpłynął. NA tak gotowe danie daję ketchup i/lub majonez i smacznego !!!


Podsumowanie:

Więc podsumowując drugie danie koszt całej  potrawy wynosi ok. 24 zł. Jedna porcja to koszt ok. 6 zł.